Linije ki so, a jih ni

Kaj sploh so vsiljene linije na fotografiji? Kako ustvarimo te linije? Kakšen je pomen teh linij? A so te linije uporabljali že v slikarstvu ali je to neka nova iznajdba?

Robert Frank

Robert Frank

Če ste začeli z branjem o fotografskih linijah in črtah v tem članku, vam priporočam, da prvo skočite na članek Linije in črte po fotografsko in se potem vrnete na tega. Če pa ste slednjega že prebrali oziroma ne marate, da vam kdo ukazuje, potem pa veselo berite naprej.

Za začetek se ponovno vračamo v primerjavo slikarstva in fotografije. Na spodnji sliki Jeana-Baptistea Greuzea lahko opazimo uporabo vsiljenih linij. Samo gibanje od leve proti desni strani, dela sliko bolj dinamično in usmerja naš pogled. Postavitev figur z iztegnjenimi rokami, ki kažejo proti sredini slike tako usmerjajo naš pogled, da v začetku opazimo le dva gospoda, ki kažeta drug proti drugemu, šele potem pa skupino deklic, ki ju rotijo naj nehata.

Tako Jean z spretno uporabo linij povede naš pogled po sliki, čeprav nobene od teh linij v resnici ni. Vse nastanejo le v naši glavi.

Jean-Baptiste Greuze

Jean-Baptiste Greuze

Torej če bi pogledali definicijo vsiljenih linij v fotografiji, bi lahko rekli, da so to linije, ki so prisotne a ne v fizični obliki. Le te usmerjajo naš pogled in nas vodijo čez fotografijo/sliko. Večinoma usmerjajo naš pogled, da si fotografijo pogledamo v takem zaporedju kot si je avtor zamislil.

Ray Metzker

Ampak kako sploh ustvarimo vsiljene linije?

Fotografija na desni (avtor Ray Metzker) nam to pokaže na najbolj minimalističen način, kar se da. Na popolnoma črnem ozadju nam pokaže figuro človeka v beli uniformi, ki hodi proti vhodu v avtobus. Samo njegovo gibanje ustvarja linijo med vrati, ki jih ne vidimo in med njim samim in zato je verjetno to eden izmed najbolj čistih primerov uporabe vsiljenih linij.


Poleg gibanja lahko vsiljene linije ustvarimo z uporabo pogledov. Primer tega je fotografija Gottharda Schuha, v kateri vidimo povezovanje pogleda kmeta s konji. Tako že sama poševna linija nakazuje gibanje v fotografiji, ki ga potrdita konja v gibanju.

Gotthard Schuh

Gotthard Schuh

V zaključku bi lahko rekli, da je pomembno, da poznamo moč vsiljenih linij iz dveh razlogov. Kot prvo lahko z njihovo pomočjo usmerjamo pogled po fotografiji in tako pokažemo dele fotografije prej kot druge, pa čeprav so v resnici vsi elementi enako vidni.

Drugi pomemben dejavnik je, da ne uničimo svoje dobre fotografije z napačno uporabo linij. Kompozicija je kot hišica iz kart, ki se lahko ob nepravem premiku hitro poruši. Bolj kot ne je dobro, da vemo, da je tudi vsiljena linija lahko razlog, zakaj neka fotografija deluje, druga pa ne.

Previous
Previous

Kritike in kritiki (oz. kako izboljšati svoje fotografije)

Next
Next

Filmski trak ali digitalni senzor?