Filmski trak ali digitalni senzor?

Dandanes fotografiranje na film postaja vedno bolj popularno. Ampak zakaj? Zakaj bi kdo dandanes še vedno fotografiral na film? Zakaj bi kdo izbral bolj kompleksno metodo, če je digitalno fotografiranje enostavnejše?

Dino Kužnik

Dino Kužnik

Analogni svet

Verjetno najboljši argument filmski fotografiji je izgled fotografij, ki jih dobimo s filmsko tehniko. Razlika v barvah, velikokrat boljše barve kože… Splošna estetika fotografij posnetih na filmski trak je zato nekaj posebnega, a to ni edina prednost filmske fotografije.

Jason Kummerfeldt

Jason Kummerfeldt

Kompleksnost celotnega procesa, dela filmsko fotografijo dosti manj dostopno in zato tudi bolj zadovoljivo. Po uspešno razvitem filmu je zadovoljstvo neprimerljivo večje, kot pri kopiranju fotografij s SD kartice. Tako ustvari celoten proces, okolje, ki dela filmsko fotografijo brezčasno. Dejstvo, da je filmska fotografija močno povezana z tiskom in produkcijo fizičnih fotografij, dela le to veliko bolj fizično in osebno. Za razliko od digitalne fotografije, kjer je tiskanje fotografij velikokrat na stranskem tiru, je pri filmski fotografiji tiskanje v ospredju.

Pogosta tema pri filmski fotografiji so stroški. A zadeva je mogoče bolj kompleksna, kot se zdi na prvi pogled. Redni stroški so pri filmski fotografiji res večji (nakup in razvijanje filma), a začetni stroški niso. Dober fotoaparat na film ne stane več kot par sto eur, medtem ko lahko dobra digitalna mašina hitro zaide čez tisočaka. Zato je filmska fotografija privlačna za začetnike, ki nimajo velikih »budžetov« oz. za ljudi, ki se želijo s fotografijo ukvarjati le občasno. Da ne govorimo, da se kakšna stara filmska kamera velikokrat skriva na mnogokaterem  podstrešju ali kleti. Dejstvo, da imajo take kamere malo digitalnih komponent in večinoma delujejo s pomočjo mehaničnih principov, jih dela težje pokvarljive in dlje delujejo. Poleg tega delujočim filmskim fotoaparatom z leti cena raste, medtem ko digitalnim pada (vsaj generalno gledano).

Ampak sam nimam veliko izkušenj s filmsko fotografijo, zato se mi je zdelo dobro, da kontaktiram Dina Kužnika. Dino je slovenski fotograf, ki trenutno deluje v New Yorku in ima precejšnjo zalogo izkušenj s filmsko fotografijo. V nadaljevanju, lahko preberete njegovo videnje analogne fotografije v tem precej digitaliziranem svetu. Več informacij o Dinu najdete na njegovi spletni strani.

 

Dino Kužnik in analogna fotografija

Dino Kužnik

Dino Kužnik

Za osebne fotografske projekte uporabljate analogno tehniko. Zakaj? Kljub temu da vzame to več časa, je bolj kompleksno.

Ne samo za osebne, ampak tudi za komercialne. Če je možno oz. če me za to najamejo klienti, fotografiram na film srednjega formata. S pomočjo filma sem izoblikoval poseben stil in zato fotografiram na film kadarkoli lahko. Veliko strank, dobim ravno na ta račun, ker jih privlači estetika fotografiranja na film. Fotografiram seveda tudi v kombinaciji z digitalno kamero, tako da se poslužujem obeh tehnik.

Osebno mi je digitalna fotografije preveč sterilna, novodobni objektivi preostri. Objektiv, katerega uporabljam na srednjem formatu ima karakter, ki ga novejši objektivi in kamere ne morejo pričarati. Predvsem pa me navdušuje tudi sam proces analogne fotografije, saj se na ta način bolj posvetim subjektu in opazovanju same kompozicije, kot pa kameri in zajetim fotografijam.

Se vam zdi pomembno, da vsak fotograf pozna analogno tehniko kot predhodnico digitalne tehnike?

Ne sploh ni nujno. Vsak ima svojo, unikatno pot. Vendar sem prepričan, da je zelo pozitivno in blagodejno vpliva na rast posameznika kot fotografa. Analogen proces in nasploh delo v temnici sta zelo zanimiva, privlačna in »rewarding« procesa. Ne biti začudeni, če vas cisto prevzameta :)

Kaj je boljšega pri analognem fotografiranju, kot pri digitalnem? Kaj vas privlači pri fotografiranju na film?

Dino Kužnik

Dino Kužnik

To je čisto subjektivno vprašanje, tako da ni nič zares boljšega ali slabšega v splošnem pomenu... je že res, da so nove kamere pošasti, ki zmorejo vse in imajo milijon tehničnih prednosti. Vendar se sam niti ne ubadam s tako tehničnimi stvarmi - najbolj pomemben je končni izdelek - fotografija. Kot sem že omenil fotografiram tako digitalno kot analogno. Proces analogne fotografije mi osebno veliko bolj ustreza, ker sem si izoblikoval stil na osnovi analogne fotografije. Te fotografije imajo unikaten karakter, proces je bolj počasen in me naredi bolj fokusiranega, in pa čisto iz neke osebne preference - "bolj mi sede" fotkat analogno.

Če povzamemo bi lahko zaključili, da se mora vsak odločiti sam. Odločitev pa ni tako enoznačna, kot bi se mogoče komu zazdelo na prvi pogled. Definitivno je vredno poskusiti oba procesa, saj lahko precej pripomoreta k naši osebni fotografski rasti.

Hvala Dinu, da si je vzel čas in vam, ki ste prebrali do konca. Če ste prebrali do sem, že ni bilo tako dolgočasno. :)

Previous
Previous

Linije ki so, a jih ni

Next
Next

Linije in črte po fotografsko