Kritike in kritiki (oz. kako izboljšati svoje fotografije)
Kako pridem do dobre kritike? Kako si najdem mentorja? Kako izboljšam svoje fotografije? Kaj naj naredim, če se počutim izgubljeno na svoji fotografski poti?
Hiroshi Sugimoto
Verjetno je najboljši način za izboljšanje fotografskega dela, poslušanje dobre in konstruktivne kritike. A to ni tako enostavno, kot se zdi na prvi pogled.
Če gremo na začetek in se vprašamo, kakšna sploh je dobra in konstruktivna kritika? Če strnem na hitro, bi lahko rekel da so prvine, ki jih vsebuje dobra kritika, sledeče:
Albert Watson
Človek, ki podaja kritiko se mora zanima za fotografijo in mu podajanje kritike ne sme biti odveč.
Človek, ki podaja kritiko mora biti seznanjen z namenom fotografije/projekta.
Človek, ki podaja kritiko mora poznati tebe osebno (vsaj na področju fotografije in znanja o fotografiji).
Tako vam predlagam, da preden vzamete neko kritiko za dobro in jo začnete poslušat, vzamete papir in obkljukate, če kritika sovpada z zgornjimi tremi pogoji. Če je odgovor pritrdilen, potem lahko skoraj 100% rečemo, da se da iz te kritike nekaj naučiti. Ampak kako do konstruktivnih kritik?
Pregledi in ocene
Prvi način, ki ga bi izpostavil so pregledi/ocene dela. V angleščini bi to poimenovali reviews.
Do njih se da najenostavneje priti, saj dandanes že mnogi fotografi in galerije ponujajo storitev ocenjevanja del drugim fotografom. Velikokrat to izgleda tako, da vnaprej pošljete vaše fotografije v pregled in se potem dogovorite za video klic z izbranim fotografom oz. vam ta posname krajši video, v katerem poda kritiko vašega dela.
Slednje je precej uporabno, saj si lahko kritiko večkrat zavrtite in preučite, poleg tega pa vas tudi ne obvezuje časovno. Poleg tega vam predlagam, da pripravite vnaprej vprašanja, ki jih bi radi zastavili, saj lahko na tak način potegnete še več iz take kritike. Prav tako je pomembno, da niso ta vprašanja preveč na široko zastavljena, ampak se dotikajo tistega področja ki vas najbolj zanima.
Richard Avedon
Mentorji
Verjetno je ta opcija najboljša od vseh naštetih v tem članku, a zato tudi najtežja. Iskanje mentorja ni lahko, a to ne pomeni, da ni dosegljivo in mogoče. Če bi pogledali, kako si najlažje poiščemo mentorja, bi šli nekako takole:
Za začetek je nujno, da poiščemo nekoga, ki ga občudujemo. Pa ne samo na fotografskem področju, ampak na splošno, saj mentor pusti na nas samih celosten pečat in ne samo fotografski. Nato je dobro da poiščemo, kako bomo dodali vrednost mentorjevemu življenju. Če vzamemo na primer slikarskega mentorja, mu lahko ponudimo, da mu zastonj dvakrat na teden pospravimo atelje in očistimo orodje, v zameno za pregled našega dela in svetovanje (pri fotografih lahko pospravimo foto studio, uredimo fotografski arhiv, pomagamo pripravit in obesit razstavo itd.). Če tudi mi sami ponudimo neko koristno vrednost, je bolj verjetno, da nas nek mentor sprejme pod svoje okrilje.
S tem da je pri mentorstvo pomembno biti pozoren na to, da ne začnemo popolnoma reproducirat mentorjevega sloga. Mentorjeve nasvete in usmeritve moramo vedno vzeti kot smernice, ki nam kažejo določeno smer, a ni potrebno, da jim slepo sledimo in upoštevamo.
Umetniški sopotnik
Še zadnja možnost, ki si jo bomo danes pogledali je, umetniški sopotnik. To je nekdo, ki je približno enako dolgo na umetniški poti kot ti. Pa s tem ne mislim, da je enako star, ampak da ima približno enako količino fotografskega znanja kot ti.
Elliott Erwitt
Najverjetneje je to nek_a prijatelj_ica, ki se prav tako kot ti, ukvarja s fotografijo in želi stopiti na novo stopničko v svetu fotografije. Pri tem je pomembno, da sta res obadva zavzeta za dajanje in sprejemanje kritik. To pomeni, da sta odprta eden z drugim in sta pripravljena sprejeti karkoli reče drugi. To je predvsem pomembno zato, ker če nekdo daje kritiko in se začne oseba na drugi strani branit, bo ta kritika naslednjič manj iskrena in tako naprej. Zato ima iskrenost pri takih kritikah, izjemno velik pomen.
Torej če povzamem, imamo tri načine za pridobivanje dobrih in konstruktivnih kritik; preglede fotografij, mentorje in umetniške sopotnike. Vsak od teh način ima prednosti ter slabosti in zagotovo različni načini ustrezajo različnim ljudem, a če potegnemo črto je ključno to, da enega od zgornjih načinov izberemo in se lotimo iskanja dobre kritike. Samo tako bomo lahko resnično izboljšali svoje fotografsko delo in izboljšali naše fotografije.