Negativen prostor na fotografijah

Zakaj bi kdo pustil toliko praznega prostora na fotografiji? Kaj ne, da more bit čim več subjekta na fotografiji, da je boljša? Čemu ves “prazen prostor” na fotografijah? Je res manj, več?

Josef Hoflehner - Boundary Trees, Japan, 2012

Josef Hoflehner - Boundary Trees, Japan, 2012

Negativen prostor v slikarstvu

Slika polna tako imenovanega praznega prostora. In vseeno se proda za 17mil evrov. Zakaj?

No, v to se ne bomo spuščali danes a vseeno je človekovo občudovanje negativnega prostora na fotografijah in ostalih umetniških delih neizpodbitno. Poglejmo si, kdaj in kako ga uporabiti v fotografiji.

White painting (ang. Bela slika) Roberta Rauschenbergerja

White painting (ang. Bela slika) Roberta Rauschenbergerja

Kaj sploh je negative space/prazen prostor?)

Negativen prostor je prostor na fotografiji, ki predstavlja ozadje in le to ločuje od subjekta. Je prostor, ki je po eni strani na fotografiji neizkoriščen, a v bistvu pa sestavlja pomemben čustveni del fotografije.

V fotografiji negativen prostor težje dosežemo kot npr. v slikarstvu. V slikarstvu že začnemo z belim platnom, ki samo po sebi predstavlja sam negativen prostor in potem subjekte nanašamo na platno. V fotografiji je proces ravno obraten, saj v želji, da bi prišli do negativnega prostora, subjekte oz. motnje na fotografiji poskušamo eliminirati.

Tako imamo fotografije z veliko negativnega prostora velikokrat za minimalistične, saj prikazujejo le bistvo. Z veliko negativnega prostora lahko tako pokažemo gledalcu, kaj je tisto najpomembnejše na fotografiji, na kar bi se moral osredotočiti.

Arnold Newman, New York, NY, 1946

Arnold Newman, New York, NY, 1946

 
Marko Pleterski, avgust 2020

Marko Pleterski, avgust 2020

Zakaj je uporaba negativnega prostora pozitivna?

Z uporabo negativnega prostora dosežemo, da lahko elementi na fotografiji zadihajo. S tem pridobimo občutek lahkotnosti na fotografiji, celo zračnosti. Take fotografije so zato po navadi »lažje« in jih gledamo bolj sproščeno, ter lažje uživamo ob njih.

Seveda pa se da negativni prostor uporabit za prikaz bolj resnih stvari. Z njim lahko ustvarimo občutek osamljenosti, ter pokažemo kontrast med fotografiranim subjektom in ozadjem. Lahko pomanjšamo subjekt in tako pokažemo »premoč« tistega, kar ga obdaja. To velikokrat zasledimo v gorniški, plezalski, alpinistični fotografiji, ko želijo fotografi pokazati človekovo majhnost v primerjavi z goro.

Bolj kot pomikamo subjekt proti robu fotografije, bolj ga poudarjamo. Večjo zgodbo in večjo moč dobi s tem. Tako dobimo rahlo paradoksalen primer, ko manjšamo subjekt. Lahko bi rekli, da manjši kot je subjekt na fotografiji, večji je. Mišljeno v smislu, da manjši subjekt z veliko negativnega prostora dobi na fotografiji večji pomen in bolj pomemben postane.

Tako lahko zaključimo, da je uporaba negativnega prostora ena izmed tehnik, ki jo bi moral poznati vsak fotograf, saj lahko v pravem trenutku prinese izjemne rezultate.

 
*naslovna fotografija je delo Josefa Hoflehnerja
Viri in nadaljnje branje:
  • https://photographylife.com/negative-space-in-photography
  • https://expertphotography.com/negative-space-photography/
  • https://www.photographymad.com/pages/view/understanding-and-using-negative-space-in-photography
Previous
Previous

A je fotografija res umetnost?

Next
Next

Črno-bela tehnika v sodobni fotografiji